Participating Schools and Organizations

Anoka

  • Anoka Public Schools
  • ALC’s

Bloomington

  • Bloomington Public Schools
  • Selected Elementaries. Middle Schools, High Schools

Burnsville

  • Sky Oaks*
  • Eagle Ridge Middle School*
  • Edward Neill*
  • Rahn*
  • Gideon Pond*
  • Vista View*
  • Sioux Trail*
  • Burnsville Youth Collaborative*

Centennial Lakes

  • Kids Club: before/after school

Columbia Heights

  • North Park Elementary
  • Valley View Elementary
  • District Wide Inservices

Cottage Grove

Rosemount/Apple Valley/Eagan

  • Black Hawk Middle School
  • Cedar Park
  • Dakota Ridge
  • Dakota Middle School
  • Diamond Path School of International Studies
  • Echo Park
  • Falcon Ridge
  • Glacier Hills
  • Parkview
  • Rosemount Middle School
  • Westview
  • Southview Elementary

Edina

  • Countryside Elementary

Eden Prairie Public Schools

  • All elementaries

Farmington

  • Extended Campus*
  • Meadowview*
  • Riverview Elementary*
  • Akin Road Elementary*
  • Farmington Elementary*
  • North Trail*

Hopkins

  • Eisenhower Elementary*
  • Tanglen Elementary

Inver Grove Heights

  • Hilltop Elementary*
  • Pine Bend Elementary*

Lakeville

  • Christina Huddleston Elementary
  • Special educators and support staff

Mahtomedi

  • Wild Wood

Mendota Heights

  • Garlough Elementary
  • School Age Care

Minneapolis

  • Brightwater Montessori
  • Jefferson – K-8*
  • Kenny
  • Lake Harriet*
  • Lucy Laney
  • MERC Alternative High School
  • Minneapolis Jewish Day School
  • Nellie Stone
  • Pratt
  • Sheridan
  • Southwest High School
  • Washburn High School
  • Whittier
  • Dowling
  • Minnesota Transitions Charter Schools
  • MTS Elementary
  • Banaadir South
  • Banaadir North

Montgomery

  • Tri-City United

New Prague

  • Falcon Ridge Elementary

North Saint Paul Public Schools

Osseo

  • Fair Oaks
  • Garden City
  • Fernbrook Elementary

Red Lake School District

Richfield Public Schools*

  • Richfield Dual Language School*
  • Sheridan*
  • Centennial*

School Social Workers, Counselors, Psychologists

  • Bloomington Public Schools
  • Des Moines
  • District 196
  • Eden Prairie
  • Minneapolis Public Schools
  • Osseo
  • St. Cloud
  • St. Paul Public Schools*

South Washington County

  • Hillside Elementary
  • Forest Lake
  • Oltman Middle School

St. Anthony/New Brighton

  • St. Anthony Park Elementary
  • Lakes International Language Academy
  • Parks Spanish Immersion
  • Wilshire Elementary

St. Louis Park

  • Aquila
  • Park Spanish-Immersion School
  • Peter Hobart Elementary

St. Paul

  • K-12 OT/PT/DAPE/Music Therapy
  • K-12 Paraprofessionals
  • K-12 Phys-Ed*
  • K-12 School Nurses*
  • Physical Education Teachers
  • Adams Spanish Immersion School
  • Battle Creek*
  • Capitol Hill
  • Cherokee Heights Elementary
  • Discover Clubs (before/after school program)
  • Farnsworth
  • Four Seasons A+ Elementary*
  • Frost Lake
  • Groveland Elementary
  • Highland Catholic
  • Highland Middle and High School
  • Horace Mann Elementary
  • JJ Hill Montessori*
  • Journeys Secondary School
  • Linwood/Monroe*
  • Linwood Pre-K/ECSE
  • Maxfield
  • Nativity
  • Ramsey Middle School
  • Randolph Heights
  • River East*
  • St. Thomas More
  • The LAB
  • Wellstone Elementary

Stillwater

  • All elementary schools

Woodbury

* SHIP Grant Recipient